Mariusz Klimek


Mariusz Piotr Klimek, urodzony w 1974 roku w Grójcu, to wszechstronna postać polskiej kultury. Jako wokalista i kompozytor zyskał uznanie w muzycznym świecie, łącząc różnorodne style i inspiracje. Jego talent przejawia się także w literaturze; jest autorem książek i poezji, co potwierdza jego bogaty dorobek artystyczny.

Dodatkowo, Mariusz Klimek pełni funkcję nauczyciela akademickiego, wnosząc swoje doświadczenie i pasję do edukacji przyszłych pokoleń artystów.

Życiorys

Mariusz Klimek to wybitny artysta, który zdobył dyplom na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uczył się pod okiem Piotra Kusiewicza. Specjalizował się w śpiewie solowym i piosenkarstwie, uzyskując tytuł doktorski w dziedzinie sztuki muzycznej w zakresie wokalistyki 12 grudnia 2014 roku. Tematem jego dysertacji była „Struktura melodyczna piosenek Derwida / Witolda Lutosławskiego, jako czynnik hamujący ich poznawanie oraz popularyzację”.

Na tej samej ceremonii, Rada Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie nadała mu stopień doktora habilitowanego (dr hab.). W uznaniu jego osiągnięć artystycznych, przyznano mu ten tytuł na podstawie jego dwupłytowego albumu „Mariusz Klimek Live in Concert”, w dziedzinie wokalistyki, ze szczególnym uwzględnieniem jazzu oraz muzyki estradowej.

Mariusz Klimek to artysta o szerokim zakresie talentów, występujący jako flecista, autor tekstów, kompozytor oraz piosenkarz na scenach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jego kariera jest pełna sukcesów, będąc laureatem wielu ogólnopolskich festiwali, w tym Festiwalu Piosenki Jazzowej w Elblągu w 1992 roku, Festiwali Piosenki Czerwonokrzyskiej w Krajence w latach 1994 i 1997 oraz zdobycia głównej nagrody „Pomocna Dłoń” w 2000 roku. Wystąpił także na Festiwalu Arsenał Artystyczny, który odbył się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Niezwykle istotne wydarzenia w jego karierze to również nagrody przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Warszawie za całokształt jego pracy artystycznej w latach 1994–2000. Wyróżnienia te dowodzą jego wpływu na polską scenę muzyczną. W 2008 roku Mariusz Klimek otrzymał nagrodę „Kryształowa Gwiazda” od firmy fonograficznej Acte Préalable za album kolędowy „Gdy ziemię cichym snem…”.

Podczas koncertu symfonicznego w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku 30 listopada 2010 roku, artysta zdobył dwie nagrody, w tym „Platynową Gwiazdę” w kategorii Wokalista Roku 2010 oraz w kategorii Album Roku 2010. W grudniu 2013 roku otrzymał „Złoty Mikrofon” od Acte Préalable, co jeszcze bardziej podkreśliło jego uznanie w branży muzycznej.

W swojej twórczości Mariusz Klimek eksploruje różnorodne style muzyczne. Śpiewa zarówno musicale, jak i utwory klasyczne, takie jak dzieła J.S. Bacha oraz mszę Missa Criola. Jego szeroki wachlarz niezależnych występów obejmuje kraje takie jak Niemcy, Belgia, Holandia, Francja, Szwecja, Dania i Wielka Brytania, a także Gwadelupa.

W marcu 2004 roku brał udział w koncercie charytatywnym „Koncert na Wiele Serc” w Filharmonii Krakowskiej, gdzie wystąpił z Małgorzatą Walewską oraz Piotrem Kusiewiczem. Jego występy miały również miejsce w prestiżowych instytucjach, takich jak Filharmonia Lubelska, Pomorska, Bałtycka oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.

Artysta miał także przyjemność występować przed Prezydentami RP: Lechem Wałęsą oraz Aleksandrem Kwaśniewskim, a jego talent został doceniony zarówno przez publiczność, jak i krytyków. W roku 2004 uhonorowano go Rubinowym Laurusem przyznawanym przez Radio Gdańsk za jego wkład w rozsławianie piosenki gdańskiej podczas jubileuszowego koncertu Renaty Gleinert.

Mariusz Klimek wystąpił również w telewizyjnym programie Krzysztofa Jasińskiego w Krakowskim Teatrze STU, biorąc udział w benefisie Wandy Polańskiej. W kwietniu 2004 roku artysta zadebiutował podczas festiwalu Tempus Paschale w Trybunale Koronnym w Lublinie, gdzie zaprezentował się na koncercie jubileuszowym zespołu Lublin Baroque.

Jako interpretator kompozycji Karola Szymanowskiego, Mariusz Klimek nawiązał współpracę z wieloma uznawanymi kompozytorami. Jego osiągnięcia obejmują współpracę z Krzysztofem Herdzinem, Arturem Grudzińskim oraz Piotrem Rubikiem. Szczególnie wyróżnia się jego recital piosenek Witolda Lutosławskiego, które dotychczas były znane pod pseudonimem Derwid.

W dorobku artystycznym Mariusza Klimka znajdują się liczne wywiady telewizyjne, radiowe i prasowe, a także osiem albumów kompaktowych, w tym dwa międzynarodowe. Albumy te wydano przez firmę fonograficzną Acte Préalable, wydawnictwo Muzyka21 oraz Polskie Nagrania.

W roku 2000 Mariusz Klimek został uwzględniony w Leksykonie Muzyków Bydgoskich, a w 2003 r. znalazł się w Antologii „Akantu”. Jego biografia została również opublikowana w 2007 roku w książce jubileuszowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki z okazji 60-lecia tej instytucji. W 2009 roku szwajcarskie Wydawnictwo „Who is Who” umieściło jego biografię w Encyklopedii Życiorysów Znanych Polek i Polaków. W tym samym roku ukazała się także książka Janusza Świądra „Nałęczowskie Belcanto”, w której poświęcono rozdział Mariuszowi Klimkowi.

W latach 2005-2006 Mariusz Klimek rozpoczął pracę pedagogiczną na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadził zajęcia z Jazz i Muzyki Rozrywkowej. W roku akademickim 2007/2008 podjął pracę na Wydziale Aktorskim Szkoły Aktorskiej im. Adama Grzymały – Siedleckiego w Bydgoszczy, gdzie jego specjalnością była piosenka aktorska. W 2008 roku podjął współpracę z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, koncentrując się na musicalu.

Nagrody i wyróżnienia (wybór)

Mariusz Klimek, utalentowany artysta, zdobył wiele prestiżowych nagród, które odzwierciedlają jego kreatywność oraz wkład w kulturę muzyczną. Poniżej przedstawiamy jego wyróżnienia i nagrody:

  • 1992: I nagroda na Festiwalu Piosenki Jazzowej w Elblągu,
  • 1994: I nagroda na Festiwalu Piosenki Czerwonokrzyskiej w Krajence,
  • 1994: Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki,
  • 2000: główna nagroda „Pomocna Dłoń” na Festiwalu Piosenki Czerwonokrzyskiej w Krajence,
  • 2004: Rubinowy Laur przyznany przez Polskie Radio Gdańsk,
  • 2008: Kryształowa Gwiazda od firmy fonograficznej Acte Préalable,
  • 2010: statuetka Kropla Życia od dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy,
  • 2010: Platynowa Gwiazda w kategorii Wokalista Roku,
  • 2010: Platynowa Gwiazda w kategorii Album Roku,
  • 2011: nagroda specjalna Anioł Krajeński,
  • 2012: Złoty Mikrofon od firmy fonograficznej Acte Préalable,
  • 2013: Złoty Mikrofon od Radia Mazowsze.

Jego osiągnięcia podkreślają wyjątkową pozycję artysty w polskim świecie muzycznym oraz wpływ, jaki wywarł na swoich słuchaczy.

Dyskografia (wybór )

Dyskografia Mariusza Klimka obejmuje ważne osiągnięcia artystyczne na przestrzeni wielu lat. Jego prace są dowodem na wszechstronność i talent, który ewoluował przez lata. Poniżej przedstawiono wybrane wydania.

  • 2002 i 2005: Wierzę tylko w nas, album,
  • 2004: Ponad czasem, album,
  • 2005: Lutoslawski’s Concealed Portrait – Derwid, album,
  • 2007: The drift like that, album,
  • 2007 i 2010: Gdy ziemię cichym snem…, album,
  • 2009: Sekret, singel i videoclip,
  • 2009: A Ty taka, videoclip,
  • 2009: Live in Concert, CD, DVD i album,
  • 2012: Zakazany Świat, singel,
  • 2017: Metamorfoza, album,
  • 2020: Raz jeszcze live, singel i album,
  • 2020: Przychodzimy, Odchodzimy, teledysk,
  • 2021: Chcę dziś, teledysk.

Publikacje

Wśród osiągnięć Mariusza Klimka znajdują się liczne publikacje, które wzbogacają polską literaturę oraz muzykę. Poniżej przedstawiamy jego ważniejsze prace:

  • Piano – vocal. t. I., partytura, nuty. Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2012, ISBN 978-83-7805-361-3,
  • Ocean myśli. tomik wierszy. Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2013, ISBN 978-83-7805-691-1,
  • Kapsuła czasu. tomik wierszy. Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2014, ISBN 978-83-8011-669-6,
  • Za zakrętem. tomik wierszy. Wydawnictwo Sowello 2020, ISBN 978-83-6631-351-4,
  • Piano – vocal. t. II., partytura, nuty. Wydawnictwo My Book 2021, ISBN 978-83-7564-638-2.

Literatura uzupełniająca

Warto zapoznać się z wybranymi pozycjami literackimi, w których Mariusz Klimek zajmuje ważne miejsce. Oto niektóre z najistotniejszych publikacji:

  • Klimek, Mariusz w: Leksykon Muzyków Bydgoskich, 2000,
  • Klimek, Mariusz w: Janusz Świądr: Nałęczowskie Belcanto, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2009, ISBN 978-83-7270-731-6,
  • Klimek, Mariusz w: Encyklopedia biograficzna znanych Polek i Polaków – Who is who, 2009,
  • Klimek, Mariusz w: Antologia „Akantu“, 1998–2002, Instytut Wydawniczy Świadectwo, 2003.

Przypisy

  1. Mariusz Klimek. Rate Your Music. [dostęp 16.12.2017 r.]

Oceń: Mariusz Klimek

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:12