W dniu 1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Bezpieczeństwo stanie się kluczowym priorytetem w działaniach polskiej prezydencji, co umiejscawia Policję w centralnej roli w realizacji tych celów. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy kraj ten zorganizuje około 200 międzynarodowych spotkań, w których weźmie udział blisko 40 tys. osób. Obecna prezydencja stawia przed Policją szereg ambitnych zadań, związanych z bezpieczeństwem w wielu wymiarach.
Podczas polskiej prezydencji, Policja będzie współpracować z różnymi międzynarodowymi instytucjami, by wspierać bezpieczeństwo oraz sprawiedliwość w kontekście europejskim. Równolegle do tych działań, realizowane będą ustalenia i negocjacje dotyczące bezpieczeństwa i współpracy policyjnej w ramach Unii. Udział funkcjonariuszy w grupach roboczych oraz ich aktywna rola w tworzeniu strategii i polityk europejskich będą miały kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ogółu społeczeństwa.
Prezydencja w Radzie UE odbywa się w systemie rotacyjnym, a Polska, jak i inne państwa członkowskie, będzie miała za zadanie ustalanie porządku obrad oraz prowadzenie negocjacji między różnymi krajami. W tym kontekście, kluczowe znaczenie ma proces legislacyjny oraz współpraca z różnymi grupami roboczymi, które mają na celu wypracowanie skutecznych odpowiedzi na wspólne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa. Policja będzie również odpowiedzialna za organizację wielu zagranicznych spotkań, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami w zakresie bezpieczeństwa i koordynacji działań.
Źródło: Policja Grójec
Oceń: Polska prezydencja w Radzie UE a rola Policji
Zobacz Także